ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9714488
*
nr 971 4488
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 100 cm
Utrop:
1.000 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 juli 2015
kl 19:46:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/7 23:02:40
1
300 kr
19/7 19:06:18
2
350 kr
19/7 20:39:52
1
400 kr
27/7 09:04:57
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 20:23
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 18:58
-
9088 Spegellampett
"Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgy..//
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 19:45
*
Spegel
nr 971 4488
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 100 cm
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 juli 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/7 23:02:40 | 1 | 300 kr |
19/7 19:06:18 | 2 | 350 kr |
19/7 20:39:52 | 1 | 400 kr |
27/7 09:04:57 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 20:23 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 18:58 -
9088 Spegellampett
"Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgy..//
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 19:45